Rodzaje stałych basenów ogrodowych

Basen w ogrodzie to marzenie niejednego z nas. Z jednej strony to synonim luksusu, a z drugiej metoda na relaks i odpoczynek w swobodnej, domowej atmosferze. Do niedawna na zainwestowanie w ten element architektury ogrodowej mogło sobie pozwolić niewielu. Obecnie jednak, w dobie postępu technologicznego i funkcjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych, basen w ogrodzie jest w zasięgu ręki! Obok basenów przenośnych (dmuchanych, rozporowych, stelażowych) wyróżniamy tradycyjne baseny stacjonarne, funkcjonujące w systemie całorocznym.

Tradycyjny basen w ogrodzie

Tradycyjna technologia budowania basenów w ogrodzie związana jest z konstrukcjami betonowymi. Zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie niemal dowolnego kształtu basenu i możliwość samodzielnego rozplanowania jego elementów. Ten typ basenu jest zazwyczaj murowany z pustaków betonowych lub budowany w konstrukcji żelbetowej z betonu zbrojonego. W konstrukcjach murowanych stosuje się specjalne folie z powłoką akrylową, a w konstrukcjach zbrojonych warto zastosować beton wodoszczelny, który będzie pełnił dodatkowo funkcję izolacyjną. Obecnie jednak odchodzi się tradycyjnych technologii na rzecz trwalszych, praktyczniejszych i tańszych basenów panelowych.

 

Nowoczesny basen w ogrodzie

Nowoczesny basen w ogrodzie powstaje z prefabrykowanych paneli. Jego stworzenie jest zdecydowanie szybsze i niezbyt skomplikowane. Gotowe elementy łączy się na miejscu budowy. Panele najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej. Przed ich zamontowaniem należy wykonać jedynie płytę denną i w niektórych przypadkach ścianki oporowe. Od wewnątrz stosuje się specjalne powłoki akrylowe, ułatwiające wykończenie i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Baseny panelowe stwarzają szerokie możliwości aranżacyjne, ponieważ mogą być zarówno naziemne, jak i częściowo oraz całkowicie wkopane w grunt. Rodzaj basenu ogrodowego zdeterminowany jest również jego kształtem. Baseny o konstrukcjach stalowych zazwyczaj są okrągłe, owalne lub ósemkowe. Stały basen w ogrodzie może zostać także wykonany z tworzywa sztucznego, np. gotowej niecki poliestrowej, jednak nie jest ona rozwiązaniem funkcjonalnym ze względu na bardzo wysokie koszty renowacji.