Renowacja basenu poliestrowego

nowy basen

Czy warto kupić gotowy basen?

A oto kolejna ciekawa realizacja której głównym bohaterem jest basen poliestrowy albo wielka ogrodowa wanna którą można wsadzić w ziemię, Ostatnimi czasy cieszące się niezłym powodzeniem trafiają do ogrodów mając tam pełnić rolę basenu. Jako “baseniarz” z krwi i kości na wielką wannę patrzę z przymrużeniem oka, a na entuzjazm jakim tryskają nabywcy świeżo zakupionej miski reaguje zawsze taksam, a mianowicie zadaje podstawowe pytanie

– co was pokierowało żeby wstawić sobie do ogrodu wannę? dopowiedź zawsze jest taka sama

– bo to jest gotowy basen który wystarczy tylko zakopać w ziemi i już.

Instalacja basenu poliestrowego

Jakie to proste!!! i to jest właśnie marketingowy fenomen niecek z poliestru. Bo nagle po zakupie okazuje się że nie wystarczy tylko wykopać dziury w ziemi bo żeby zainstalować ów “basen” tzn. wielka wannę to w wykopie trzeba wylać płytę denną betonową. Następnie wykleić ją polistyrenem XPS 300 tylko poco? przecież żywiczna konstrukcja pokryta jest pianą natryskową. Biorąc na logikę można by się zastanawiać jeszcze długo, mając wiedzę to bez zastanawiania odpowiem. Natrysk miękka pianą pur  nie jest odporny na zgniatanie, a w takim basenie po zapełnieniu go wodą tych kilogramów oj jest. Precyzując to od 20 -45 a nawet 60 ton. Piana pór jest genialna ale jako izolacja termiczna poddasz. Dalej okazuje się że firma która sprzedała nie zajmuje się instalacją, ale może podać kontakt do instalatorów którzy wszystkim się zajmą, a no i jeszcze jedno jak w umówionym dniu przywiozą basen to trzeba wynająć najczęściej duży dźwig który przetransportuje przesyłkę z lawety nad domem do tej dziury w ziemi która miała wystarczyć. Instalatorzy pospinają instalację i zaczynaja lać wodę tyle że potrzebne jeszcze są bloczki betonowe żeby podmurować pustkę pod schodami i jakieś 15-18 m3 suchego betonu do obsypania w okół pod warunkiem ż wykop był tylko o 0,5 m po obwodzie większy. Zazwyczaj dochodzi do 1 mm (czyli 30-40 m3) bo podawane wymiary tych misek są nie zgodne z faktycznymi. Przy basenach poliestrowych wymiarem jest nie lustro wody tylko najbardziej wysunięta jego krawędź. Co za tym idzie basen o wymiarze dajmy na to 3,70 m ma wnętrz 3,5 m bo po ok. 10 cm maja boki niecki.Do poruszania się miejsca mamy jeszcze mniej bo zaraz pod lustrem wody jest pierwsze przewężenie po 10 cm razem -20 i zostaje już 3,2 to gdzie  te 50 cm? rozpłynęło się chyba ale dziura jest i trzeba ją zasypać, a złotówki idą.

Co to jest osmoza?

Kasa wydana, marenie zrealizowane, własny basen ogrodowy już jest. I co dalej? A dalej rozczarowania bo w jednych już po 2 latach użytku występuje osmoza, w tych lepszych po 4-5.Gładka i lśniąca  warstwa poliestru zrobiła się matowa , kolor niebieski tak wyblakł ż już niewiele brakuje mu do białego. Światła w basenie przestały świecić, przeciw prąd się nie włącza itd. Otóż już wyjaśniam: sprzedawcy uzbrajają te baseny w najtańsze podzespoły rodem z chin pod marką “no name” bo oni tylko sprzedają. My nie możemy sobie na to pozwolić bo z naszymi klientami zostajemy na lata więc jeśli mieli byśmy zarabiać na byle jakości to przestaniemy to robić. Jeden z naszych najstarszych klientów dwa lata temu zlecił nam renowacje jego baseny po uwaga 17 latach. Poczytać o tym można w Renowacja basenu w Opolu a w ubiegłym temu samemu klientowi dostarczyliśmy i zainstalowaliśmy zadaszenie. To właśnie jest czego trzymamy się kurczowo . Jakość i zadowolenie naszych klientów przez długie lata. Wracając do osmozy to jest to występująca reakcja chemiczna, której powodem jest przedostawanie się wody pod warstwę poliestru. co w efekcie wizualnym no i ni koniecznie estetycznym można zobaczyć na ścianach i dnie w postaci pęcherzy wielkości 5 zł. które puchną do granicy wytrzymałości tworzywa i pękają tworząc wewnątrz niecki widoczne pajęczynki. Dodatkowo to co się dzieje z ogólnym wyglądem powierzchni też nie przyprawia w zachwyt bo blaknie, robi się matowa itd. Powiem krótko, gdybym wydał 30000 zł na pozornie gotowy basen ok. 10000 na wykop, instalację, dźwig i kolejne 10000 na materiały i wykończenie, a po 4 czy 5 latach miał w ogrodzie to co na tych zdjęciach………..

Dzisiaj wiem co mówi klient który kupił basen poliestrowy. Notabene ten klient mieszka ok. 6 km od naszej firmy i przygotowana  była dla niego oferta, z tego co pamięta to była ona wyższa niż ta z której skorzysta, tyle że nasza była kompleksowa od a do z. Ale najbardziej istotna była dla nas płęta że w sumie to kosztowało go znacznie drożej.

Teraz jeszcze do kosztów doszła renowacja.

Zdecydowałem się napisać ten obszerny artykuł z powodu braku albo małej ilości opinii na temat basenów poliestrowych i mam nadzieję że jakaś odsetek po przeczytaniu przemyśli i podejmie właściwą decyzję.

Teraz już konkretnie wyjaśniłem to co wielu słyszało z moich ust kiedy zadawali mi pytanie czy mamy w ofercie te takie gotowe baseny z plastiku. Jeśli ktoś pamięta niech napisze w komentarzyu. Zapraszam do dyskusji w tym i innych tematach.

Założyciel i właściciel AD Baseny