#Baseny ogrodowe

Rodzaje stałych basenów ogrodowych

Basen w ogrodzie to marzenie niejednego z nas. Z jednej strony to synonim luksusu, a z drugiej metoda na relaks i odpoczynek w swobodnej, domowej atmosferze. Do niedawna na zainwestowanie w ten element architektury ogrodowej mogło sobie pozwolić niewielu. Obecnie jednak, w dobie postępu technologicznego i funkcjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych, basen w ogrodzie jest w zasięgu ręki! Obok basenów przenośnych (dmuchanych, rozporowych, stelażowych) wyróżniamy tradycyjne baseny stacjonarne, funkcjonujące w systemie całorocznym.

Tradycyjny basen w ogrodzie
Tradycyjna technologia budowania basenów w ogrodzie związana jest z konstrukcjami betonowymi. Zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie niemal dowolnego kształtu basenu i możliwość samodzielnego rozplanowania jego elementów. Ten typ basenu jest zazwyczaj murowany z pustaków betonowych lub budowany w konstrukcji żelbetowej z betonu zbrojonego. W konstrukcjach murowanych stosuje się specjalne folie z powłoką akrylową, a w konstrukcjach zbrojonych warto zastosować beton wodoszczelny, który będzie pełnił dodatkowo funkcję izolacyjną. Obecnie jednak odchodzi się tradycyjnych technologii na rzecz trwalszych, praktyczniejszych i tańszych basenów panelowych.

Nowoczesny basen w ogrodzie
Nowoczesny basen w ogrodzie powstaje z prefabrykowanych paneli. Jego stworzenie jest zdecydowanie szybsze i niezbyt skomplikowane. Gotowe elementy łączy się na miejscu budowy. Panele najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej. Przed ich zamontowaniem należy wykonać jedynie płytę denną i w niektórych przypadkach ścianki oporowe. Od wewnątrz stosuje się specjalne powłoki akrylowe, ułatwiające wykończenie i wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Baseny panelowe stwarzają szerokie możliwości aranżacyjne, ponieważ mogą być zarówno naziemne, jak i częściowo oraz całkowicie wkopane w grunt. Rodzaj basenu ogrodowego zdeterminowany jest również jego kształtem. Baseny o konstrukcjach stalowych zazwyczaj są okrągłe, owalne lub ósemkowe. Stały basen w ogrodzie może zostać także wykonany z tworzywa sztucznego, np. gotowej niecki poliestrowej, jednak nie jest ona rozwiązaniem funkcjonalnym ze względu na bardzo wysokie koszty renowacji.

logo ad baseny
Nasza firma została wyróżniona przez Instytut Badań Konsumenckich Certyfikatem Zaufania „Program „Przedsiębiorstwo Godne Zaufania”. Program ma na celu wyróżnianie firm, które poprzez swoją działalność krzewią etykę w biznesie oraz kierują się dobrem pracownika i klienta.

INFORMACJE KONTAKTOWE