#Basen przydomowy

JAK O NIEGO DBAĆ

Baseny przydomowe to wymarzone uzupełnienie aranżacji ogrodu. Występują w wielu różnorodnych typach konstrukcji, dlatego z powodzeniem można je dostosować do możliwości, potrzeb i upodobań. To trwałe, stabilne i wytrzymałe konstrukcje. Niemniej, aby zagwarantować ich bezproblemowe funkcjonowanie przez długie lata, należy o nie odpowiednio dbać. Ważne jest nie tylko filtrowanie i uzdatnianie wody, ale również dbanie o czystość samego basenu. Sprawdźmy, jakich zasad trzeba przestrzegać!

Czyszczenie basenów przydomowych

Podstawą utrzymania porządku w basenie są przede wszystkim działania prewencyjne. Warto pamiętać o stosowaniu specjalnych mat zabezpieczających, gdy nie korzystamy z basenu. Nie jest możliwe częste wymienianie całej wody w basenie, ale należy pamiętać, że w każdym tygodniu powinno się w nim znaleźć około 3-5% świeżej wody. Wodę z basenu można wykorzystać na przykład do podlewania ogródka, co przynosi z jednej strony korzyści finansowe, a z drugiej ekologiczne.

Podstawą oczyszczania basenów przydomowych jest czyszczenie mechaniczne. Jego celem jest usunięcie z powierzchni wody liści i większych zanieczyszczeń. W tym celu należy zainwestować w kij teleskopowy z drobną siatką. Regularnie należy również oczyszczać dno i ścianki basenów przydomowych. Jest to szczególnie istotna czynność, pozwalająca zachować konstrukcję basenu w dobrej kondycji. Do usuwania brudu ze ścianek basenu i dna używa się odkurzaczy basenowych, które podłączone są do pompy wody i działają na zasadzie przepływowej.

Filtrowanie i chlorowanie wody

Baseny przydomowe będą wyglądać estetycznie tylko wówczas, gdy znajdująca się w nich woda będzie czysta. Podstawą oczyszczania wody w basenach są pompy filtrujące. Standardowa pompa filtrująca podłączona jest do skimmera, czyli zbieracza powierzchniowego. Odpowiada on za obieg wody w basenie i jej prawidłowy dopływ do pompy oraz do filtra. Skimmery to odpływy punktowe, które montowane są pionowo i powinny zostać dobrane do pompy zgodnie z parametrem przepływności. Zadaniem skimmera i pompy filtrującej jest oczyszczenie wody z drobniejszych zanieczyszczeń, które osadzają się na filtrach. Filtry najczęściej wyposażone są we wskaźniki maksymalnego poziomu zanieczyszczenia.

Wodę z basenów przydomowych należy dodatkowo uzdatnić, czyli doprowadzić do wymaganego stanu czystości. Dezynfekcję wody w basenach ogrodowych przeprowadza się najczęściej za pomocą chlorowania. Środki chemiczne pozwalają pozbyć się drobnoustrojów. Najprostszym sposobem chlorowania wody w basenach przydomowych jest wykorzystanie tabletek z chlorem. Umieszcza się je w specjalnych dozownikach, które swobodnie pływają w basenie. Chlor nie tylko zabija bakterie, ale również nadaje wodzie charakterystyczny, błękitny kolor i pozytywnie wpływa na jej przejrzystość. Należy również pamiętać o utrzymywaniu zasadowego odczynu wody basenowej, co zapobiegnie wytrącaniu się wapnia.

Do uzdatniana wody w basenach przydomowych można również wykorzystać zwykłą sól kuchenną i urządzenie do jej elektrolizy, które samoczynnie będzie generować chlor. Inną alternatywą jest zastosowanie metody ozonowania. Ozon uznawany jest za najsilniejszy utleniacz w uzdatnianiu wody basenowej, niszczący glony i bakterie oraz inaktywujący wirusy i zanieczyszczenia organiczne oraz nieorganiczne. Proces syntezy ozonu odbywa się w specjalnym

logo ad baseny
Nasza firma została wyróżniona przez Instytut Badań Konsumenckich Certyfikatem Zaufania „Program „Przedsiębiorstwo Godne Zaufania”. Program ma na celu wyróżnianie firm, które poprzez swoją działalność krzewią etykę w biznesie oraz kierują się dobrem pracownika i klienta.

INFORMACJE KONTAKTOWE