#A&D Baseny

budowa basenu

Budowa basenów jest szerokim tematem. Postaram się go przybliżyć tak, aby również osoby nie mające z budową basenów wcześniej do czynienia, mogły z tego artykułu wyciągnąć swoje wnioski. Basen i jego budowa to spora inwestycja i na początku może się wydawać, że jego zbudowanie jest trudne i wymaga dużej ilości czasu. To nieprawda. Przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i przy małym nakładzie prac budowlanych, a przede wszystkim także stosunkowo niskim kosztem, można zbudować profesjonalny basen ogrodowy czy hotelowy, który powstanie szybko.

Gdzie zbudować basen?
Wybór miejsca dla budowy basenu jest kluczowy. Basen ogrodowy najlepiej usytuować jak najbliżej tarasu lub miejsca częstego wypoczynku, czy spotkań z rodziną i bliskimi. Umieszczenie basenu w części ogrodu z której rzadko korzystamy zmniejszy jego atrakcyjność. Wybierając miejsce na basen należy również zwrócić uwagę aby było ono dobrze nasłonecznione. Pamiętajmy, że rośliny, drzewa i krzewy, które gubią liście lub inne swoje części, mogą stanowić powód zanieczyszczenia basenu. Unikajmy więc ich bezpośredniej bliskości. Wykluczone jest budowanie basenu pod liniami elektrycznymi. To podstawowe informacje dotyczące wyboru miejsca na budowę basenu. Kolejnym ważnym aspektem jest jego posadowienie. Poniższe grafiki przedstawiają cztery podstawowe przykłady z jakimi najczęściej można się spotkać. Wybór sposobu umieszczenia niecki basenu w gruncie wiąże się również z wyborem systemu jaki zostanie zastosowany do jego budowy.

częściowy zagłębiony

Jest to bardzo często spotykany sposób umieszczenia zbiornika, wielu inwestorów myśli że częściowe wystawienie zabezpieczy basen przed zabrudzeniem. Nic bardziej mylnego jeśli wieje wiatr to każda forma umieszczenia będzie narażona na kurz czy liście. Ten sposób ma jedynie znaczeni gdy zbiornik w okół zamiast tak zwanej plaży będzie otoczony trawnikiem. Wyniesienie ścian kilka czy kilkanaście cm nad pozom gruntu pozwala na zastosowanie praktycznie każdego sytemu budowanego basenu.

w skarpie

Umieszczenie w skarpie jest chrakterystyczne dla terenów górzystych gdzie często jest bark płaskiego miejsca. Ta forma wymaga już zastosowania ścian oporowych lub specjalnie do tego celu tworzonego systemu. Jest to bardzo ciekawe rozwiazanie dające możliwość stworzenia efektownej przelewowej kaskady oraz wrażenia niekończącej się tafli wody która sięga po horyzont.

basen naziemny

Basen naziemny to najtańsza forma tworzenia zbiornika kąpielowego w ogrodzie. Czyli to co przede wszystkim oferują centra handlowe, tanie, nietrwałe i uciążliwe w utrzymaniu, pozbawione charakteru zwykle niebieskie worki rozporowe. Jeśli już ktoś decyduje się na takie rozwiazanie to polecam zapoznać się z Kanadyjskimi Basenami Azuro które są nieco droższe od tych marketowych, ale o wiele trwalsze, estetyczniejsze i całoroczne.

basen w gruncie

Na koniec jak zwykle wisienka na torcie czyli najpiękniejsza, najbardzej funkcjonalna i dając najwięcej możliwość niecka basenowa całkowicie zagłębiona tu można użyć prawie każdego systemu do budowy basenu, począwszy od murowania z bloczków poprzez gotowe systemy stalowe aż do profesjonalnych paneli. Dodatkowo stworzona plaża w okół to centralne miejsce relaksu i zabaw w ogrodzie.

Rozmiar i głębokość budowanego basenu
Tak naprawdę każdy może mieć basen o dowolnych rozmiarach i głębokości, jeżeli tylko warunki na to pozwalają. Oczywiście im basen większy, tym jego budowa kosztowniejsza. Największy basen jaki można obecnie zbudować w ogrodzie bez pozwolenia na budowę nie może przekraczać 50m2 lustra wody, czyli 10 x 5m. Większe baseny trzeba zgłaszać do urzędu i starać się o pozwolenie na budowę. Głębokość zależy od przeznaczenia basenu. Dla przydomowych basenów albo basenów hotelowych, ta głębokość będzie różna. Basen ogrodowy będzie płytszy od większego basenu w dużym hotelu. Jeżeli głębokość nie przekracza 140m, nie mamy obowiązku zatrudniać ratownika wodnego. Każdy, kto chce pływać w basenie ma do wyboru dwa rozwiązania. Albo wybuduje basen odpowiedniej wielkości, albo dokona instalacji przeciwprądu. Basen z przeciwprądem pozwala pływać wszystkimi stylami nawet na małej powierzchni. Woda tłoczona na pływającego symuluje przepływ wody w czasie pływania, a więc bez przeszkód można je uprawiać. W takim przypadku budowany basen nie musi osiągać znacznych rozmiarów.

Dobór systemu filtracji
Każdy basen który instalujemy wyposażony jest w zestaw filtracji z dopasowaną wydajnością do pojemności basenu. Zespół filtracji jaki stosujemy ze względu na jego długą i bezawaryjna żywotność, to filtracja amerykańskiej firmy Hayward i pompy Glong lub Speck. Złoże kwarcowe zapewnia dokładną filtrację wody, a zwór sześciodrożny łatwość obsługi sytemu. Należy też pamiętać o uzdatnianiu wody odpowiednimi do tego celu środkami. Środki można dozować manualnie po przeprowadzonym teście za pomocą testera elektronicznego lub kropelkowego, albo zastosować komputer wyposażony w sądy badające wodę i pompy perystaltyczne, które automatycznie podadzą odpowiednią ilość środka chlorującego i regulującego pH.

Basen ogrodowy czy hotelowy?
Jako basen ogrodowy można wybrać każdy system z naszej oferty. W tych przypadkach zalecamy system Orion. Wszystkie nasze zbiorniki budujemy w konstrukcji stalowej z wkładem linerowym PVC. Zaletą takich basenów są najniższe z możliwych koszty budowy oraz najwyższa trwałość konstrukcji.

Basen z poliestru, żelkotu, stalowy czy panelowy?
Bardzo popularne są też baseny z poliestru, których nie znajdą Państwo w naszej ofercie z jednego podstawowego powodu. W naszych warunkach atmosferycznych ulegają one osmozie, pękaniu, płowieniu, koszty renowacji są olbrzymie, a przywrócenie atrakcyjnego wyglądu często niemożliwe. Nawet najlepsze poliestry z żelkotu i z podwójną warstwą akrylu po czterech, pięciu latach ulegną zniszczeniu, a te niższej jakości już po roku. Warto zwrócić uwagę na bardzo istotny temat. Gotowa niecka poliestrowa jest kosztowna w transporcie (gabaryt), wymaga dźwigu do umieszczenia w wykopie i w trakcie wypełniania wodą ubytek w gruncie należy sukcesywnie uzupełniać suchym betonem.

Budując basen powiadamiamy o konieczności wymiany wkładu PCV dopiero po upływie 15 lat. Budujemy baseny tak, aby zadowolić zamawiających. Dbamy więc o pełna ofertę wzorów i kolorów, potrafimy budować baseny o wyglądzie nowoczesnym i klasycznym. Basen o wymiarach 10 x 4m wraz z całym osprzętem transportujemy samochodem typu bus. Elementy przenosi się na miejscu już ręcznie, więc możliwy jest dostęp praktycznie do każdego miejsca. Stosując system paneli ubytek wykopu uzupełnia się gruntem rodzimym, a kształt, wielkość czy głębokość jest dowolna. Koszt budowy basenu przy wyborze gotowych wkładów poliestrowych lub też systemu panelowego jest zbliżony. Wybór w tym przypadku należy do zamawiającego wybudowanie basenu.

#Baseny jakie budujemy

Basen Orion

Profesjonalny system do budowy basenów ogrodowych, hotelowych czy małych obiektów użyteczności publicznej. Mocne 2 mm panele stalowe przewyższają trwałością i elastycznością konstrukcje betonowe. Szeroka gama kształtowników oraz kilka typów schodów pozwala dowolnie go ukształtować. W wykopie na gotowej płycie dennej montaż niecki to zaledwie 2-4 dni wraz z systemem uzdatniania, filtrowania i grzania wody.

Basen Ibiza

Idealny wybór jako zbiornik kąpielowy w ogrodzie lub dodatkowa atrakcja w małych obiektach wypoczynkowych czy pensjonatach. Niskie koszty budowy, wysoka trwałość i zaledwie jeden dzień montażu to ogromne atuty systemu Ibiza.

Basen Azuro

Najbardziej budżetowa gotowa niecka o konstrukcji samonośnej. Do umieszczenia na powierzchni i w gruncie. Estetyczny wygląd zewnętrzny ścian o deseniu drewnopodobnym, nawet w przypadku umieszczenia naziemnego komponuje się z ogrodem wpisując się w jego zieleń. Brak wyspecjalizowanych prac budowlanych, 4 do 8 godzin montażu i pozostawienie go na zimę bez demontażu jest alternatywą dla basenów Intex czy Bestway.

Mam nadzieje że te informacje będą cenna wskazówka dla każdego kto myśli o budowie basenu. Wieloletnie doświadczenie i ciągły udział w spotkaniach, szkoleniach, sympozjach ciągle wnosi coś nowego. Nie jestem też wstanie opisać wszystkiego co jest związane z tym tematem. Dlatego jeśli mając jakieś wątpliwości skontaktuj się z nami. Mamy doświadczenie i gotowe rozwiązania. Widzimy więcej i zwracamy uwagę na to na co inni nie patrzą dlatego nasi klienci zostają z nami.
logo ad baseny
Nasza firma została wyróżniona przez Instytut Badań Konsumenckich Certyfikatem Zaufania „Program „Przedsiębiorstwo Godne Zaufania”. Program ma na celu wyróżnianie firm, które poprzez swoją działalność krzewią etykę w biznesie oraz kierują się dobrem pracownika i klienta.

INFORMACJE KONTAKTOWE