Budowa basenów

Budowa basenów

W tym poście postaram się przybliżyć temat jaki jest budowa basenów. Mogło by się wydawać że jest to nie lada wyczyn, lecz tak naprawdę przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i przy małym nakładzie prac budowlanych, a przede wszystkim niskim kosztom można zbudować profesjonalny basen ogrodowy czy hotelowy.

Montaż-folii-basen-ogrodowy-300x195

Wybór miejsca.

Z doświadczenia basen ogrodowy najlepiej usytuować jak najbliżej tarasu lub miejsca częstego wypoczynku, czy spotkań z rodziną i bliskimi. Umieszczenie basenu w części ogrodu z której rzadko korzystamy zmniejszy jego atrakcyjność. Wybierając miejsce na basen należy również zwrócić uwagę aby było ono dobrze nasłonecznione, W bardzo bliskiej odległości rosnące drzewa będą powodem zanieczyszczeń w basenie. Ważne by nad basenem nie znajdowała się żadna trakcja elektryczna. Jeżeli miejsce spełnia podstawowe warunki reszta nie stanowi przeszkody.

Kolejnym ważnym aspektem jest jego posadowienie. Poniższe grafiki przedstawiają cztery podstawowe przykłady z jakimi najczęściej można się spotkać. Wybór sposobu umieszczenia niecki basenu w gruncie wiąże się również z wyborem systemu jaki zostanie zastosowany do jego budowy.

 

azuro-instalace-02-150x132

częściowy zagłębiony

Jest to bardzo często spotykany sposób umieszczenia zbiornika, wielu inwestorów myśli że częściowe wystawienie zabezpieczy basen przed zabrudzeniem. Nic bardziej mylnego jeśli wieje wiatr to każda forma umieszczenia będzie narażona na kurz czy liście. Ten sposób ma jedynie znaczeni gdy zbiornik w okół zamiast tak zwanej plaży będzie otoczony trawnikiem. Wyniesienie ścian kilka czy kilkanaście cm nad pozom gruntu pozwala na zastosowanie praktycznie każdego sytemu budowanego basenu.

 

 

 

azuro-instalace-04-150x132

w skarpie

Umieszczenie w skarpie jest chrakterystyczne dla terenów górzystych gdzie często jest bark płaskiego miejsca. Ta forma wymaga już zastosowania ścian oporowych lub specjalnie do tego celu tworzonego systemu. Jest to bardzo ciekawe rozwiazanie dające możliwość stworzenia efektownej przelewowej kaskady oraz wrażenia niekończącej się tafli wody która sięga po horyzont.

 

 

 

azuro-instalace-01-150x132

basen naziemny

Basen naziemny to najtańsza forma tworzenia zbiornika kąpielowego w ogrodzie. Czyli to co przede wszystkim oferują centra handlowe, tanie, nietrwałe i uciążliwe w utrzymaniu, pozbawione charakteru zwykle niebieskie worki rozporowe. Jeśli już ktoś decyduje się na takie rozwiazanie to polecam zapoznać się z Kanadyjskimi Basenami Azuro które są nieco droższe od tych marketowych, ale o wiele trwalsze, estetyczniejsze i  całoroczne.

 

 

 

azuro-instalace-03-150x132

basen w gruncie

Na koniec jak zwykle wisienka na torcie czyli najpiękniejsza, najbardzej funkcjonalna i dając najwięcej możliwość niecka basenowa całkowicie zagłębiona tu można użyć prawie każdego systemu do budowy basenu, począwszy od murowania z bloczków poprzez gotowe systemy stalowe aż do profesjonalnych paneli. Dodatkowo stworzona plaża w okół to centralne miejsce relaksu i zabaw w ogrodzie.

 

Rozmiar i głębokość informacje ogólne.

Wielkość basenu ogrodowego zależy od Twoich preferencji i zasobności portfela im większy tym droższy to raczej logiczne. Generalnie największy basen jaki można obecnie zbudować w ogrodzie bez pozwolenia na budowę nie może przekraczać 50m2 lustra wody, czyli 10 x 5 m. Na taki basen wystarczy dokonać zgłoszenie w odpowiednim urzędzie. Kolejny waży element to czy to będzie basen rodzinny czy przy pensjonacie lub hotelu, bo tu trzeba wziąć pod uwagę głębokość. Do 140 cm głębokość nie ma potrzeby by przy basenie był ratownik wodny. Natomiast wracając do wielkości basenu warto wiedzieć że jeżeli ktoś chce trenować pływanie w wodzie to można to robić nawet w małym basenie wystarczy aby były zainstalowany przeciw prąd, który stworzy sztuczną rzekę.

ibiza-3-300x225

 

Dobór systemu filtracji.

Każdy basen który instalujemy wyposażony jest w zestaw filtracji z dopasowaną wydajnością do pojemności basenu. Zespół filtracji jaki stosujemy ze względy na jego długą i bezawaryjna żywotność to amerykańskiej firmy Hayward i pompy Glong lub Speck. Złoże kwarcowe zapewnia dokładną filtracje wody, a zwór sześciodrożny łatwość obsługi sytemu. Należy też pamiętać o uzdatnianiu wody odpowiednimi do tego celu środkami. Środki można dozować manualnie po przeprowadzonym teście za pomocą testera elektronicznego lub kropelkowego, albo zastosować komputer wyposażony w sądy badające wodę i pompy perystaltyczne, które automatycznie podadzą odpowiednią ilość środka chlorującego i regulującego pH.

0-0-productGfx-fb4e0e8205965c586e318af7efaa24d6-300x225

Filtracja

Wybór basenu ogrodowego lub hotelowego.

Jako basen ogrodowy można wybrać każdy system z naszej oferty do Azuro począwszy kończąc na panelowym systemie Orion do hotelu czy pensjonatu z uwagi na czynnik ludzki zalecamy sytem Orion. Wszystkie nasze zbiorniki budujemy w konstrukcji stalowej z wkładem linerowym PVC. Zaletą takich basenów są najniższe z możliwych koszty budowy jaki najwyższa trwałość konstrukcji.

Basen z poliestru, żelkotu czy stalowy, panelowy ?

Bardzo popularne są też baseny z poliestru, których nie znajdziecie w naszej ofercie z jednego podstawowego powodu ulegają one  w naszych warunkach atmosferycznych osmozie, pękaniu, płowieniu,  koszty renowacji są olbrzymie, a przywrócenia atrakcyjnego wyglądu często niemożliwe. Nawet najlepsze poliestry z żelkotu i z podwójną warstwą akrylu po czterech, pięciu latach ulegną niszczeniu, a te gorsze już po roku. Zwrócę też uwagę na bardzo istotny temat, gotowa niecka poliestrowa jest kosztowna w transporcie (gabaryt) wymaga dźwigu do umieszczenia w wykopie i w trakcie wypełniania wodą ubytek w gruncie należy sukcesywnie uzupełniać suchym betonem.

IMG-4412-300x225  IMG-4409-300x225

IMG-4420-300x225  IMG-4415-300x225

 

 

Wkład PVC w naszych basenach jest wymienny i po 10-15 latach można go z łatwością zmienić na nowy, przykładowa renowacja po 17 latach użytkowania i zdjęcia z realizacji są tutaj . Różnorodność wzorów, kolorów pozwoli dopasować go do otoczenia nadać charakteru, lub wygląd nowoczesnego lub tradycyjnego. Koszty wymiany są niskie, a czas potrzebny to jeden dzień. Basen o wymiarach 10 x 4 wraz z całym osprzętem transportujemy samochodem typu bus, każdy element można przenosić ręcznie dlatego nawet trudno dostępne miejsc nie wymagają specjalnego przygotowania. Stosując system paneli ubytek wykopu uzupełnia się gruntem rodzimym, a kształt, wielkość czy głębokość jest dowolna.

Reasumując powyższe informacje koszt budowy basenu przy wyborze gotowych wkładów poliestrowych a systemu panelowego jest zbliżony, natomiast wybór należy zawsze do ciebie.

Baseny jakie budujemy

 

basen-Orion-z-rynną-dla-kamieni-schemat-300x212

Basen Orion

Profesjonalny system do budowy basenów ogrodowych, hotelowych czy małych obiektów użyteczności publicznej. Mocne 2 mm panele stalowe przewyższają trwałością i elastycznością konstrukcje betonowe. Szeroka gama kształtowników oraz kilka typów schodów pozwala dowolnie go ukształtować. W wykopie na gotowej płycie dennej montaż niecki to zaledwie 2-4 dni wraz z systemem uzdatniania, filtrowania i grzania wody.

 

 

 

 

konstrukce-300x225

Basen Ibiza

Idealny wybór jako zbiornik kąpielowy w ogrodzie lub dodatkowa atrakcja w małych obiektach wypoczynkowych czy pensjonatach. Niskie koszty budowy, wysoka trwałość i zaledwie jeden dzień montażu to ogromne atuty systemu Ibiza.

 

 

 

 

 

 

Azuro-wizualizacja1-300x221

Basen Azuro

Najbardziej budżetowa gotowa niecka o konstrukcji samonośnej. Do umieszczenia na powierzchni i w gruncie. Estetyczny wygląd zewnętrzny ścian o deseniu drewnopodobnym, nawet w przypadku umieszczenia naziemnego komponuje się z ogrodem wpisując się w jego zieleń. Brak wyspecjalizowanych prac budowlanych, 4 do 8 godzin montażu i pozostawienie go na zimę bez demontażu jest alternatywą dla basenów Intex czy Bestway.

 

 

 

 

Mam nadzieje że te informacje będą cenna wskazówka dla każdego kto myśli o budowie basenu. Wieloletnie doświadczenie i ciągły udział w spotkaniach, szkoleniach, sympozjach ciągle wnosi coś nowego. Nie jestem też wstanie opisać wszystkiego co jest związane z tym tematem. Dlatego jeśli mając jakieś wątpliwości skontaktuj się z nami. Mamy doświadczenie i gotowe rozwiązania. Widzimy więcej i zwracamy uwagę na to na co inni nie patrzą dlatego nasi klienci zostają z nami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *